Trei puncte după două penaltiuri apărate!

Publicat in Sport 10 Noiembrie 2021 659 ori
Google+ WhatsApp

Astăzi, România U19, cu petrolistul Pârvulescu doar rezervă, a câștigat prima partidă contra Letoniei, iar unicul gol al partidei a fost marcat de Ștefan Bodișteanu, în minutul 43. Mijlocașul a reușit să aducă victoria României după o fază proprie și o execuție bună, iar înainte cu 2 minute ratase și un penalty.

Pe lângă jucătorul celor de la Farul Constanța, un alt tricolor important al meciului a fost Alexandru Borbei, care a reușit să apere două lovituri de la 11 metri și astfel, partida s-a terminat cu scorul 1-0. Echipa aleasă de selecționerul Adrian Văsîi pentru duelul cu Letonia:

România U19: 1. Borbei – 2. Pantea, 3. Gergely, 4. Ignat 19. Amzăr – 8. Pandele, 6. Sîrbu (cpt) – 11. Andrei, 17. Tănasă, 10. Bodișteanu – 9. Chirițoiu

Rezerve: 12. Mitrovic, 5. Trifan, 7. Negoescu, 13. Militaru, 14. Coubiș, 16. Pîrvulescu, 18. Hofman, 20. Lazăr, 22. Burnete

Programul mini-turneului U19 de calificare:

10 noiembrie, ora 12:00, Letonia U19 – România U19 (0-1)

13 noiembrie, ora 12:00, San Marino U19 – România U19

16 noiembrie, ora 16:00, Turcia U19 – România U19

Partidele se joacă la Manavgat, în Turcia, localitate situată la aproximativ 70 de kilometri de Antalya. Câștigătoarele celor 13 grupe, ocupantele locurilor secunde și cea mai bună echipă de pe locul al treilea se vor califica la Turul de Elită, ultima rundă înaintea Campionatului European. Turneul final la care participă 8 selecționate va avea loc în iulie-august 2022 în Slovacia. Sursa: frf.ro