Alberto Cobrea a semnat cu Dinamo!
Dinamo a perfectat în acest început de săptămână al 6-lea transfer al verii. Alberto Cobrea este noul jucător al formației pregătite de Ioan Andone și al treilea portar care ajunge în Ștefan cel Mare în această vară, după Penedo și Brănescu.
Conform informațiilor obținute de Digi Sport, Cobrea a semnat o înțelegere valabilă pe 3 sezoane cu formația patronată de Ionuț Negoiță. Goalkeeperul de 25 de ani a ajuns în Ștefan cel Mare din postura de jucător liber de contract, după ce s-a despărțit de Petrolul. Dinamo nu a fost singura variantă pentru Cobrea, care a mai fost dorit de FC Botoșani și CS U Craiova.
Cătălin Grigore, fostul antrenor cu portarii de la Petrolul, care acum face parte din staff-ul lui Ioan Andone a fost cel care l-a recomandat pe jucătorul născut în Piatra-Neamţ. Goalkeeperul de 25 de ani a fost titular incontestabil în poarta Petrolului în returul sezonului încheiat, el fiind de asemenea şi căpitanul echipei.
Până la sosirea lui Cobrea, Dinamo perfectase 5 transferuri: portarii Jaime Penedo și Laurențiu Brănescu, fundașul dreapta Jose Romera, mijlocașul central Azer Busuladzic și Maxi Oliva. Foarte probabil formația lui Ioan Andone va mai efectua transferuri până la finalul perioadei de mercato, antrenorul "câinilor" anuțând la finalul pregătirilor că mai are nevoie de cel puțin un atacant.
sursa: digisport
Cristian Anghelescu

Cristian Anghelescu este jurnalist sportiv, cu o experienta de 15 ani in presa. Nascut cu "Petrolul" in sange, si-ar mai dori, pe lângă esenţiala sănătate, realizarea completă a copiilor, măcar un voiaj în America!