Evoluții modeste la Europene!

Publicat in Sport 19 Septembrie 2022 193 ori
Google+ WhatsApp

La cea mai importantă competiţie din weekend, Campionatele Europene de Judo pentru juniori (U21, născuţi 2002-2004), de la Praga (Cehia), CSM-CFR-CSŞ Ploieşti a fost reprezentat de Rareş Arsenie (2004) şi Vanessa Tolea (2006). Cadeta Vanessa Tolea a ocupat locul 9 la categoria de greutate „57 kg”, iar Rareş Arsenie a avut un parcurs similar la categoria „-90 kg”. În schimb, colegii lor mai tineri s-au remarcat în competițiile naționale.

Sportivii pregătiţi de Gheorghe Savu (coordonator), Mihai Trandafirescu, Doru Munteanu, Cosmin Slăveanu şi Roxana Creţu, au participat la două competiții, desfăşurate în Sala Sporturilor Transilvania, din Sibiu. În Finala Campionatelor Naţionale individuale de judo Ne Waza (lupta la sol) pentru juniori 3-U16 şi copii 1-U14 sportivii ploieşteni au obţinut 3 medalii – câte una din fiecare metal -, 3 locuri V şi 3 locuri VII. Iată-i pe cei care au urcat pe podium:

Locul I – David Petre (-55 kg, U14);

Locul al II-lea – David Ţugui (+81 kg, U16);

Locul al III-lea – Bianca Ungureanu (-57 kg, U16);

La această competiţie au participat 368 sportivi de la peste 100 de cluburi din ţară. În aceaşi perioadă, sala sibiană a fost gazda Turneului Internaţional „Cupa Temerarul”, rezervat categoriilor de vârstă U12, U14, U16 şi U18. Sportivii de la CSM-CFR-CSŞ Ploieşti au obţinut 8 medalii – una de aur, două de argint şi cinci de bronz – trei locuri V şi două locuri VII, astfel:

Locul I – Lucas Chighvaria (-42 kg, U12);

Locul al II-lea – Mario Giubernea (-55 kg, U16) şi Anabel Minea (+57 kg, U16);

Locul al III-lea – Bianca Ungureanu (-57 kg, U16), David Petre (-55 kg, U14), Ioana Petraru (+57 kg, U16), Yasmine Tomescu (-52 kg, U14) şi Teodora Niţoiu (-36 kg, U14);

La această competiţie au fost prezenţi 698 de sportivi din Austria, Bulgaria, Croaţia, Grecia, Republica Moldova, Serbia, Ungaria şi România. Sursa:csmploiesti.ro