Micul Moroşanu şi-a pus centura!

Publicat in Sport 24 Noiembrie 2021 238 ori
Google+ WhatsApp

Denis Stoica și-a pus centura, nu cea de siguranță, ci una de aur! Sportivul legitimat la Florin Ghiță Academy a câștigat Centura de Aur la K1 într-o competiție desfășurată, recent, la Pietroasele. Stoica s-a impus în limitele categoriei 50 de kilograme câștigând piramida. În semifinale, luptătorul ploieștean nu a evoluat deoarece adversarul său s-a speriat de valoarea oponentului și a renunțat să intre în ring. A urmat finala, iar elevul lui Florin Ghiță s-a impus clar în fața oponentului său.

Cel poreclit "Moroşanu" practică K1 de trei ani, este câștigător al Cupei Mondiale în 2019, iar Centura de Aur este un nou titlu important pe care tânărul luptător și-l trece în palmares. Competiția de la Buzău a avut o arie largă de concurenți, chiar și veterani, având în vedere că a fost dedicată celor cu vârste cuprinse între 10 și 45 de ani! Pentru echipa lui Ghiță urmează o perioadă de antrenamente, iar pe 18 decembrie va concura la ultima întrecere oficială din acest an. Tot în orașul buzoian se va disputa Cupa Campionilor Europeni, gală organizată de Federația Română de Freestyle Kick-Boxing.