DISPERARE pentru Băsescu! Dacă se ajunge la referendum, va fi DEMIS / SONDAJ

Publicat in Politica 26 Septembrie 2014 1255 ori
Google+ WhatsApp
DISPERARE pentru Băsescu! Dacă se ajunge la referendum, va fi DEMIS / SONDAJ
DISPERARE pentru Băsescu! Dacă se ajunge la referendum, va fi DEMIS / SONDAJ

Un sondaj SOCIOPOL realizat în această lună îi dă frisoane lui Traian Băsescu. Motivul: alegerile prezidențiale din noiembrie. Călin Popescu Tăriceanu vrea suspendarea lui Băsescu, a 3-a în două mandate. Chiar dacă președintele a spus că nu se teme, ultimele date nu îi dau motive de bucurie.

 

 

Astfel, de alegerile prezidențiale sunt interesați 63% dintre români, iar 57% dintre ei vor merge să voteze. Aste ar fi lovitura fatală pentru președinte, pentru că astfel ar fi întrunit cvorumul necesar pentru validarea referendumului de demitere.

Următorul pas, ca cei care merg la alegeri să voteze pentru demitere, ar putea fi calculat din suma procentelor candidaților care se declară împotriva lui Băsescu. În această situație, Victor Ponta cu cele 42 de procente și Călin Popescu Tăriceanu cu cele 9 procente, inițiatorii unei suspendări, ar duce la demiterea lui Traian Băsescu.

Desigur, există și varianta ca cei care merg la votul pentru prezidențiale să nu voteze și pentru referendum.

 

alegeri 2

alegeri

alegeri 3 alegeri 4 alegeri 44

Admin.A

www.PH-online.ro a fost înfiintat în 2008, ca prim cotidian online al Prahovei. De atunci, publicatia Ph-online.ro se pozitioneaza pe primul  loc in topul celor mai citite ziare online ale Prahovei, conform Trafic.ro, inregistrand peste 1.000.000 de afisari ale stirilor, in fiecare luna.
Daca ai surprins ceva interesant in localitatea ta, trimite-ne povestea insotita de imagini pe adresa de
Contact:
 mail-office 

Acest site foloseste cookie. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.