Elevii Liceului Tehnologic Energetic “Elie Radu” din Ploiești s-au alăturat campaniei de împădurire a zonei în care a funcționat rampa de gunoi a orașului.

Publicat in Eveniment 22 Martie 2022 432 ori
Google+ WhatsApp
Elevii Liceului Tehnologic Energetic “Elie Radu” din Ploiești s-au alăturat campaniei de împădurire a zonei în care a funcționat rampa de gunoi a orașului.
Elevii Liceului Tehnologic Energetic “Elie Radu” din Ploiești s-au alăturat campaniei de împădurire a zonei în care a funcționat rampa de gunoi a orașului.

Tinerii ploieșteni și-au propus să se implice activ în viața orașului nostru și să deruleze voluntar această activitate de împădurire, ajutând, astfel, la asigurarea unei perdele de protecție pentru municipiul Ploiesti, redând naturii terenul respectiv. Aceștia au fost îndrumați la activitatea de astăzi de doamnele profesor Mihaela Arsenoiu și Otilia Radu.

”Este o plăcere pentru noi să ne aflăm astăzi aici. Suntem bucuroși că vom planta aici la groapa de gunoi ecologizată, după cum vedeți există iarbă deci pământul este bun, sperăm că peste câțiva ani aici va fi o pădure pentru a avea un aer mai curat. După cum se știe copacii eliberează oxigen, iar elevii care au venit astăzi aici fac un lucru care va fi benefic pentru viitor”, a declarat, cu acest prilej, doamna Otilia Radu, profesor protecția mediului în cadrul Liceului Tehnologic Energetic “Elie Radu” Ploiești.

Reamintim că, Primăria municipiului Ploiești derulează, încă din toamna anului 2021, o amplă campanie de împădurire a fostei gropi de gunoi a orașului, în cadrul parteneriatului încheiat cu reprezentanții Asociației Dezvoltarea Europeană a Comunității Locale (DECL) și Asociației EcoAssist, colaborare ce are ca scop principal implementarea inițiativei naționale de împădurire pe bază de voluntariat “Plantăm fapte bune în România”.
Pe terenul pe care a funcționat rampa de deșeuri a orașului nostru vor fi plantați, anul acesta, încă 30.000 de puieți forestieri, pe aproximativ 6,5 ha, suprafața respectivă urmând să treacă printr-un proces masiv de regenerare, realizându-se un echilibru în ecosistemul acestei zone.
Municipalitatea ploieșteană le mulțumește tuturor voluntarilor care susțin această campanie

Admin.I

www.PH-online.ro a fost înfiintat în 2008, ca prim cotidian online al Prahovei. De atunci, publicatia Ph-online.ro se pozitioneaza pe primul  loc in topul celor mai citite ziare online ale Prahovei, conform Trafic.ro, inregistrand peste 1.000.000 de afisari ale stirilor, in fiecare luna.
Daca ai surprins ceva interesant in localitatea ta, trimite-ne povestea insotita de imagini pe adresa de
Contact:
 mail-office

Acest site foloseste cookie. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.