Undă de șoc pe piața petrolului: prețul scade cu aproximativ 2 dolari pe baril
Preţurile petrolului au scăzut joi cu aproximativ 2 dolari pe baril din cauza comerţului volatil, investitorii pregătindu-se pentru posibila revenire pe pieţele globale a exporturilor de petrol iraniene şi din cauza temerilor că creşterea ratelor dobânzilor în SUA ar slăbi cererea de combustibil, transmite Reuters, relatează Mediafax.
Preţul petrolului Brent a încheiat tranzacţiile la 99,34 dolari pe baril, scăzând cu 1,88 dolari sau cu 1,9%.
Cotaţia ţiţeiului american West Texas Intermediate a închis la 92,52 dolari pe baril, pierzând 2,37 dolari sau 2,5%.
Discuţiile dintre Uniunea Europeană, Statele Unite şi Iran pentru a reactiva acordul nuclear din 2015 continuă, Iranul declarând că a primit un răspuns din partea Statelor Unite la textul ”final” al UE de a relua acordul.
”Nimeni nu vrea să intervină aici şi să se angajeze într-o poziţie de amploare, în care poţi fi luat prin surprindere în orice moment de un titlu referitor la Iran”, a declarat Bob Yawger, directorul pentru contracte futures în domeniul energiei la Mizuho, referindu-se volumele mici de tranzacţionare din timpul sesiunii.
Investitorii aşteaptă, de asemenea, remarcile programate pentru vineri din partea preşedintelui Rezervei Federale din SUA, Jerome Powell, la Simpozionul de politică economică al Fed din Jackson Hole, Wyoming.
Admin.I

www.PH-online.ro a fost înfiintat în 2008, ca prim cotidian online al Prahovei. De atunci, publicatia Ph-online.ro se pozitioneaza pe primul loc in topul celor mai citite ziare online ale Prahovei, conform Trafic.ro, inregistrand peste 1.000.000 de afisari ale stirilor, in fiecare luna.
Daca ai surprins ceva interesant in localitatea ta, trimite-ne povestea insotita de imagini pe adresa de
Contact: