Luni, 16 Februarie 2015 13:07

Alex se învață de mic cu trofeele!

La sfârșitul acestei săptămâni s-a desfășurat primul concurs al anului 2015, Cupa CSU Ploiești - ediția a XXII-a, rezervat copiilor din categoriile 8 și 10 ani.

Organizarea turneului a revenit CS Gambitul Damei Ploiești, directorul turneului fiind Cioară Andrei-Nestor, nimeni altul decât antrenorul clubului CSU Ploiești.

Partidele s-au desfășurat la Școala Gimnazială "Sfântul Vasile" din Ploiești, timpul de gândire fiind de o oră pentru fiecare jucător. După cele 7 runde obligatorii, în clasamentul general pe primul loc s-a situat Alexandru Dobleagă, locul secund i-a revenit lui David Adrian Iliescu (ambii de la CSU Ploiești) iar pe locul trei s-a clasat Carmen Teodora Dragomir (AS Voința Snagov). Locul patru a revenit unui alt reprezentant al CSU Ploiești, tânărul Cristian Stefan Șerban.

  

În zilele de 14 şi 15 noiembrie, sportivii de la CSM-CFR-CSŞ Ploieşti au participat, în Sala Sporturilor „Nadia Comăneci”, din Oneşti, la „Memorialul Oneşti” la judo, rezervată cadeţilor U18, precum şi copiilor U16, U14 şi U12.

În total, au fost prezenţi 475 de sportivi reprezentând 21 de cluburi din ţară, după cum urmează: CSŞ Oneşti, CSM Oneşti, Royal Bacău, Palatul Copiilor Bacău, LPS-CSM Focşani, Unirea Focşani, Metalul Buzău, CSM Brăila, CSŞ Lugoj, CSŞ 2 Bucureşti, CSŞ 5 Bucureşti, Rapid-Voinicelul Bucureşti, CSŞ Unirea Iaşi, CS Petrom Ploieşti (Centrul Câmpina) şi, bineînţeles, CSM-CFR-CSŞ Ploieşti.

Sportivii noştri, pregătiţi de Gheorghe Savu (antrenor coordonator), Mihai Trandafirescu, Doru Munteanu, Cosmin Slăveanu şi Mircea Cârcioiu, au obţinut 22 de medalii (4 locuri I, 6 locuri II şi 12 locuri III) şi alte 5 locuri V.

Iată care a fost bilanţul sportivilor noştri:

U18 – Locul I – Sabin Marin (73 kg);

U18 – Locul III – Doru Grigorescu (55 kg);

U18 – Locul III – Marian Tănase (60 kg);

U16 – Locul II – Alexandru Comăniţă (46 kg);

U16 – Locul II – Andrei Baicu (+73 kg);

U16 – Locul III – Marius Colţ (50 kg);

U14 – Locul I – Denisa Cristea (36 kg);

U14 – Locul I – Maria Petre (57);

U14 – Locul II – Nicol Comşa (57 kg);

U14 – Locul II – Denis Gheorghe (34 kg);

U14 – Locul III – Diana Marcu (57 kg);

U14 – Locul III – Antonio Minigote (38 kg);

U14 – Locul III – Paul Stanciu (46 kg);

U14 – Locul III – Rareş Iordache (50 kg);

U14 – Locul V – Radu Libiu (34 kg);

U14 – Locul V – Radu Mărculescu (38 kg);

U14 – Locul V – Victor Vişan (46 kg);

U14 – Locul V – Sergiu Anastase (50 kg);

U12 – Locul I – Cosmina Călin (36 kg);

U12 – Locul II – Anca Ion (26 kg);

U12 – Locul II – Rareş Arsenie (42 kg);

U12 – Locul III – Teodora Cristescu (26 kg);

U12 – Locul III – Daniela Brăslaşu (29 kg);

U12 – Locul III – Mădălin Dobre (27 kg);

U12 – Locul III – Roberto Grigore (42 kg);

U12 – Locul III – Ionuţ Gheorghe (55 kg);

U12 – Locul V – Dacian Vlăsceanu (42 kg).

sursa: csmploiești