Serviciul a făcut diferența

Publicat in Editorial Sport de catre Adrian A. 21 Ianuarie 2019 635 ori
Google+ WhatsApp

Justine Henin si Martina Hingins sunt singurele jucătoare din lume care au reușit să le învingă, pe rănd, pe surorile Williams. Compatrioata noastră, Simona Halep, a fost aproape să o ia pe urmele fostelor campioane ale Belgiei și Elveției. Urmărind partida cred că disputa cu Serena s-a pierdut în setul trei, la scorul de 3-2 pentru numărul 1 mondial. Atunci s-a disputat cel mai lung game iar Halep a fost foarte aproape să facă 4-2 și la acest scor ea se desprindea, avea un moral foarte bun și nu cred că Serena Williams o mai prindea. Dar așa, mămica și-a revenit și a întors-o ca la Ploiești pe Simona.

Și mai cred că serviciul a ajutat-o foarte mult pe sportiva de culoare, prin această procedură căștigănd setul decisiv. Dacă nu avea așa ceva, cred că jucătoarea din Constanța avea șanse mai mari să se califice în sferturile de finală la Australian Open. Și ce bine era dacă Simona mergea mai departe deoarece o înfrunta pe Karolina Pliskova. O adversară pe care romănca a bătut-o pe unde a prins-o, așa cum se întămplă și în duelurile Halep-S.Williams, 1-9. Am mai observat că Halep nu a mai avut același serviciu ca în disputa cu Venus și rămăn la părerea că i-ar mai trebui "nățică" tehnică, dar și curaj. Adică are unele mingi clare pe care le poate plasa însă preferă să joace pe adversară și să iasă o luptă din care nu căștigă mereu. Iar în afara terenului trebuie să aibă o atitudine în conformitate cu locul din clasamentul WTA și să nu se mai prezinte la întălnirile cu jurnaliștii ca și cum meciurile cu Serena sunt dinainte pierdute. Per total, Simona Halep a avut un turneu bun ținănd cont de lipsa meciurilor. Să vedem cum va evolua în continuare și ce va ieși din posibila relație cu Thierry Van Cleemput, posibil noul antrenor al romăncei.