Vor sa adere la sferturile Cupei!

Publicat in Sport 13 Aprilie 2018 235 ori
Google+ WhatsApp

MFC Ploiesti va infrunta Ader, în Cupa LMF Prahova. Pe 22 aprilie, se vor juca optimile Cupei, ediția 2018, acolo unde MFC i-a luat locul echipei retrase Atletic United și astfel o va intalni pe Ader Ploiesti. Gruparea condusa de Gabi Georgescu si-ar dori sa repete in cupa ultimul rezultat din campionat. Miercuri seara, MFC-ul a jucat, în cadrul etapei cu numărul 15 a Ligii A de Minifotbal, cu Dedeman Ploiesti, echipa pe care a învins-o cu scorul de 6-3.

Echipa gazda a intrat bine în joc și a deschis scorul foarte repede prin Cristian Stanescu, care în minutul 3 îl învingea pentru prima data pe portarul advers. A urmat un meci tare, bazat pe tatonări și intrări la limita jocului. Lasandu-se dominați pe tot parcursul reprizei, Dedeman a înscris în ultimul minut de joc al primei reprize reușind astfel sa egaleze in finalul primei reprize. Repriza a doua, a debutat la fel de bine, gratie schimbarilor facute la pauza in primul 6. Georgescu l-a urcat pe Ghica la jumătatea terenului, lângă Stanescu, iar mutarea a dus, dupa doar 3 minute de joc, la un nou gol. Ghica l-a servit pe Arnautu, care a inscris de fiecare data, ca un atacant pur sânge.

La un minut dupa reluarea jocului, Nastase se trece și el pe lista marcatorilor printr-un sut deviat care l-a păcălit pe portarul advers. Acesta a fost urmat de Georgescu, care abia intrat, în minutul 30, a marcat din poziție de " unu la unu" cu portarul advers. In minutul 34, Dedeman reduce din diferenta dupa o greseala a portarului Serban, insa mfc-istii au raspuns imediat prin golul lui Stanescu, care din interiorul careului, l-a invins pe portarul advers, marcand un gol cu călcâiul, care a făcut deliciul publicului spectator prezent în tribunele Bazei sportive Kiru Sport din incinta parcului Sălii Sporturilor Olimpia. Tabela a fost inchisa in minutul 40, iar MFC Ploiești ajunge la 3 victorii din 4 meciuri.