Petrolul trebuie sa mai lucreze la ''desfacere''

Publicat in Sport 14 Februarie 2018 532 ori
Google+ WhatsApp

''Trebuie sa stim sa desfacem mult mai bine apararile adverse''. A fost punctul nevralgic al Petrolului, recunoscut de principalul Romica Ciobanu, in testul cu Chindia Targoviste. Petrolul a pierdut primul test din aceasta iarna desi a avut aproape o repriza la dispozitie macar sa egaleze.

Galben-albastrii au inceput tare jocul desfasurat la Buftea, pe o vreme rea, si, dupa doar 30 de secunde, Nini Popescu reusea sa trimita mingea in plasa portii adverse, insa golul a fost anulat pentru un ofsaid in care s-ar fi aflat micutul fotbalist. Dar dupa doua minute, la o lovitura libera batuta de Andor in careul targovistenilor, Ichim a prelungit cu capul, in fata portii, de unde Antoche a reusit sa-l invinga pe fostul component al Petrolului, Iustin Popescu.

Chindia a echilibrat duelul, in minutul 18 prin Jurj care a profitat de o respingere gresita a defensivei petroliste, la o lovitura de colt, si, cu un sut expediat de la 13-14 metri, a punctat pentru 1-1. Tot dambovitenii au marcat prin Cherchez, in minutul 52. Acesta a scapat pe dreapta si l-a invins pe Avram, cu un sut la coltul lung. Chindris si colegii au revenit la carma jocului, Ciobanu a facut numeroase schimbari pe parcursul reprizei a doua insa tabela a ramas neschimbata.

Petrolul cunoaşte astfel, pentru a doua oara de la startul noului proiect, gustul esecului, precedentul fiind inregistrat la chiar primul joc, pe 13 august 2016, pe terenul lui CS Blejoi. „Lupii” isi vor continua cantonamentul de la Buftea pana sambata, atunci cand este programat testul cu CS „U” Craiova 2.

Declaratii dupa joc:

Romulus Ciobanu: ''Nu-mi cade bine ca am pierdut deoarece am facut un joc bun. Uneori chiar ne-am ridicat peste nivelul adversarului. Am avut posesie prelungita si consistenta, asa cum imi doresc eu. Avem o crestere in joc fata de meciul de la Pitesti si consider ca Petrolul arata bine dupa doua meciuri cu adversari din esalonul superior. Mai avem de lucrat si trebuie sa stim sa desfacem mult mai bine defensivele adverse".

Marius Chindris: ''Din pacate a venit si primul esec, dar dupa un joc in care ne-am ridicat la nivelul adversarului. Am avut si noi destule sanse de a egala si nu cred ca s-a vazut diferenta intre noi si ei. Avem un joc bun, posesie la fel si cred ca suntem pe drumul corect. Cu multa munca si modestie ne vom indeplini obiectivul''. Sursa foto:fcpetrolul.ro