S-au imprietenit cu victoria

Publicat in Sport 07 Februarie 2018 514 ori
Google+ WhatsApp

"Indiferent de nivelul meciului si al adversarului, noi vrem sa castigam mereu". Asa spunea Georgian Paun in cantonamentul de la Cheile Gradistei. Petrolul desfasoara, acum, al doilea cantonament iar spusele lui Paun se adeveresc. Formatia petrolista a castigat primul test disputat la Centrul National de la Buftea. S-a impus cu 3-2(2-1) iar Paun si-a pus amprenta si in acest amical. Petrolul a deschis scorul in minutul 9 atunci cand mijlocasul ofensiv l-a obligat pe Apostol sa-si bage mingea in poarta. Golul doi a venit la doar patru minute distanta, Paun finalizand spectaculos o acțiune de joc.

Adversarii au redus din diferență, in minutul 34, prin penaltiul executat de Raduca. Si tot prin aceasi procedura au egalat, in repriza a doua, gol Toma, in minutul 71. Tot de la 11 metri a reușit Petrolul să căștige jocul. In minutul 85, mijlocașul Alex Ciocălteu a transformat lovitura de pedeapsă obținută de Cosmin Lambru. Petrolul are un lot numeros astfel că antrenorul Romulus Ciobanu și-a permis să folosească căte o echipă diferită in fiecare repriza.

Petrolul(prima repriza): Avram - Antoche, Ichim, Olaru - Saim Tudor, Chindriș, Andor, Velisar - N. Popescu, Arnautu, Păun.

Petrolul(repriza a doua): Bolboasa - Prunescu, Frincu, Ticu - Catana, Ene, Nițescu, Bratu (71 Velisar) - Lambru, Carjan, Ciocalteu. Foto:Razvan Pasarica/Sport Pictures

Fundașul Mihai Velisar este singurul care a jucat în ambele parti în timp ce portarul Raul Botezan și mijlocașul Claudiu Tudor nu au fost utilizați. La Unirea a evoluat, in partea secunda, și atacantul Roland Stănescu, împrumutat de clubul petrolist pînă la sfărșitul campionatului. Gazarii continua antrenamentele la Buftea iar peste trei zile vor parasi locatia pentru un clasic de altadata al fotbalului romanesc, FC Arges-Petrolul, care se va disputa sambata, 10 februarie,  de la ora 12.00, pe unul dintre terenurile cu iarbă naturală din cadrul complexului „Nicolae Dobrin” din Trivale.