Simona vrea revanșa în finală

Publicat in Sport 05 Ianuarie 2018 303 ori
Google+ WhatsApp

Simona Halep, principala favorită şi liderul mondial, o va întâlni pe jucătoarea cehă Katerina Siniakova, cap de serie numărul şase şi locul 47 WTA, care a învins-o, vineri, cu scorul de 6-2, 3-6, 6-3, pe rusoaica Maria Şarapova, numărul 59 mondial. Siniakova a avut nevoie de patru mingi de meci pentru a obţine calificarea în finală. Cehoaica a izbucnit, apoi, în lacrimi, la capătul unei partide care a durat o oră şi 55 de minute. "A fost greu, am încercat să lupt pentru fiecare minge. În al doilea set am fost, totuşi, aproape. Mi-am pierdut serviciul, dar tot am luptat şi m-am ţinut tare. Mâine va fi un meci diferit, ea mă ştie acum puţin mai bine şi cred că va fi un meci greu. Sunt fericită, însă, că m-am calificat în finală", a spus Siniakova, la finalul jocului.

În vârstă de 26 de ani, Halep o va înfrunta pentru a doua oară în carieră pe Siniakova, care este cu cinci ani mai tânără decât românca. Primul meci dintre cele două a avut loc chiar la ediţia trecută a turneului de la Shenzhen şi a fost câştigat de cehoaică, scor 6-3, 4-6, 7-5, în optimi. Siniakova avea să câştige şi turneul. Finala va avea loc sâmbătă dimineaţă, de la 08:00, ora României. La rândul ei, Simona Halep are în palmares un titlu cucerit la Shenzhen în 2015. Simona merge în ultimul act după o semifinală romănească.

Liderul mondial a învins-o, cu scorul de 6-1, 6-4, pe Irina-Camelia Begu, cap de serie numărul patru şi locul 43 WTA, şi s-a calificat în finala turneului de la Shenzhen. "A fost un meci greu. Irina este o jucătoare puternică, iar în setul doi ea şi-a îmbunătăţit jocul. Eu am lovit, însă, mingea mai tare şi sunt mândră de victoria mea de astăzi. Este un sentiment minunat să fiu din nou în finală. Abia aştept să joc împotriva lui Siniakova care, anul trecut, m-a învins aici", a declarat Halep, organizatorilor, după finalul victorios.