Scandal căt Kassai

Publicat in Sport 19 Aprilie 2017 397 ori
Google+ WhatsApp

,,Proba video cat mai repede!". Nemtii de la Bayern Munchen sunt scandalizati dupa prestatia brigazii din Ungaria, la meciul retur, cu Real Madrid, din sferturile de finala ale Ligii Campionilor. Ei vor ca UEFA sa grabeasca validarea probei video in fotbal dupa ce au patit aseara, pe ,,Santiago Bernabeu". Spaniolii au pierdut cu 1-2 in timpul regulamentar, iar partida a intrat in prelungiri. Insa madrilenii au beneficiat de pe urma greselilor imense ale brigazii conduse de Viktor Kassai. Vidal a primit al doilea cartonas galben dupa o intrare clara la minge, iar Cristiano Ronaldo a marcat doua din cele trei goluri din pozitie clara de ofsaid.

La finalul meciului, Carlo Ancelotti a cerut vehement introducerea probei video in fotbal: "Nu era de cartonas la Vidal, iar ultimele doua goluri marcate de Cristiano au fost din offside. Cred ca era nevoie de un arbitru mai bun la meciuri de acest nivel. E momentul sa introducem tehnologia video in arbitraj. De multe ori sunt indoieli, dar de aceasta data a fost foarte clar". Omologul de pe banca Realului, Zinedine Zidane, a declarat ca nu cometeaza arbitrajul deoarece nu a facut-o nici cand echipa sa a fost defavorizata. Fotbalistii Bayernului sunt furiosi din cauza acestor greseli. "E pacat atunci cand meciurile sunt decise de asemenea gooluri. Am fost dezavantajati clar", a spus fundasul Jerome Boateng. "E o infrangere amara, meritam calificarea", a spus si capitanul Lahm.

Cei mai porniti au fost Lewandowski, Thiago si Vidal care, conform unor ziaristi spanioli, au intrat, la finalul partidei, peste arbitrii in vestiar sa le ceara socoteala. Gazdele au fost nevoite sa apeleze la fortele de ordine care au trebuit sa-i scoata, de-a acolo, cu forta pe jucatori. Real merge mai departe in semifinalele UCL dupa ce a eliminat, 4-2 in prelungiri, pe Bayern. O alta grupare madrilena, Atletico, s-a calificat in ,,careul de asi" dupa 2-1, la general, cu campiona Angliei, Leicester. In aceasta seara se disputa alte doua confruntari din sferturi, Barcelona-Juventus, in tur 0-3, si AS Monaco-Borussia Dortmund, in tur 3-2. Foto:sport.ro