Derbiul Prahovei sub ochii Federației!(Galerie foto)

Publicat in Sport de catre Adrian A. 18 Martie 2017 Actualizat: 18 Martie 2017 2750 ori
Google+ WhatsApp

Derbiul campionatului județean prahovean a fost urmărit și de un oficial important al Federației Romăne de Fotbal. “Burleanu de Ploiesti”, Silviu Crăngașu, l-a avut invitat special la derbiul Petrolul’52 Ploiesti-CS Blejoi pe secretarul general al FRF, Gabriel Bodescu. Unul dintre oamenii de incredere al presedintelui Răzvan Burleanu a urmarit partida de la loja numarul 7 a arenei ‘’Ilie Oană’’. Bodescu a avut ce vedea, multe goluri si atmosfera mare cu mii de oameni in tribune. Au fost peste 5000 de ploiesteni si prahoveni iar partida a inceput cu intarziere tocmai ca toata lumea sa vada infruntarea din primul minut.

De la inceput jocului s-a vazut cine are valoarea sa joace in competitiile FRF-ului. Fotbalistii Petrolului au atacat in valuri dar ratarile marca Vintila au amanat deschiderea scorului pina spre finalul reprizei. Atunci tot … Adi Vintila s-a revansat si a deschis scorul cu un sut pe linga Adi Gheorghe dupa ce a luat fata fundasilor. La cateva minute dupa pauza, atacantul Dragos Gheorghe l-a invins pe portarul Gheorghe cu un sut destept iar bucuria a incheiat-o in bratele fanilor de la tribuna a doua.

La fel a ajuns si omul momentului la Petrolul, Georgian Paun, care a punctat cu un sut linga bara. Dupa zece minute a fost schimbat si s-a dus in mijlocul fanilor de la Peluza 1. Au mai scuturat plasa, Claudiu Tudor, din penalti, iar mijlocasul Ilie Dumitrescu a semnat diferenta dintre Petrolul si Blejoi. 5-0 pe tabela si trei puncte in clasament, petrolistii reusind desprinderea in ierarhia judeteana. La final experimentatii Paun si Chirita au spus ca s-a facut prea mult tam-tam in jurul acestui meci si cu aceasta ocazie ei spera ca toata lumea s-a convins cine va promova in liga a 3-a.

Petrolul – CS Blejoi 5-0 (1-0)
Vintilă (41), D. Gheorghe (53), Păun (75), Cl Tudor (pen), Dumitrescu (88)

Petrolul: Marinică – Catană, Chiriță, Prunescu, Velisar – Butufei – N. Popescu