Vor ,,s-o întoarcă ca la Ploiești"

Publicat in Sport 20 Decembrie 2016 627 ori
Google+ WhatsApp

Tricolorul LMV trebuie ,,s-o întoarcă ca la Ploiești" în fața lui Bastardo Azores. Măine seară, LMV-ul va juca, pe teren propriu, manșa retur a duelului cu campioana Portugaliei. Jocul face parte din cadrul 16-imilor de finală ale Challenge Cup. Tricolorul LMV trebuie să întoarcă rezultatul din tur, meci disputat în urmă cu o săptămână, în Praia da Vitoria, unde gazdele s-au impus cu scorul de 3:1, după o partidă care a durat 118 minute.

Revanșa are toate șansele să dureze la fel avănd în vedere că voleibaliștii Tricolorului trebuie să se poată impune în trei sau patru seturi, pentru a duce confruntarea într-un „set de aur”, care odată căștigat ar decide echipa calificată în optimile de finală. Tricolorul LMV a mai trecut printr-o asemenea situație în acest sezon, în Cupa României, în duelul din sferturi cu SCM U Craiova, adjudecat, pînă la urmă, de formația olteană. În partida tur, universalul Andrei Grigoraș și extrema Hiroshi Centelles au fost cei mai buni jucători, primul dintre aceștia fiind chiar cel mai bun atacant al meciului, cu 14 atacuri câștigătoare.

De asemenea, centrul Kostiantyn Riabukha și libero-ul Goran Skundric s-au remarcat cu anumite reușite. De partea cealaltă, punctul forte pentru Fonte Azores a fost este reprezentat de străini: brazilianul Caique Da Silva și americanii Kristopher Johnson, Matthew Pollock  și Scott Rhein. Meciul de mâine, de la ora 18:00, va fi arbitrat de Bülent Bozkurt, din Turcia, respectiv Audrius Gargasas, din Lituania.