Petrolul a câștigat cu Timișoara și continuă să spere la o minune

Publicat in Sport 16 Mai 2016 1369 ori
Google+ WhatsApp

Petrolul a făcut un meci pozitiv pe “Ilie Oană” în meciul din etapa a XI-a de play-out cu ACS Poli Timișoara, scor 3-2, golurile fiind marcate de Astafei (15 pen)., Zoubir (28 pen.), Pacar 75 / Nimely 67, Jenkins 90+2.

Victoraș Astafei a deschis scorul după un sfert de oră dintr-o lovitură de pedeapsă obținută de Zoubir la o tragere de tricou a lui Miguel Suarez.

Ploieștenii au primit o a doua lovitură de pedeapsă în minutul 28, de această dată cel faultat fiind Astafei, care a fost agățat de portarul Smaranda în careu. Zoubir a transformat penalty-ul fără nicio problemă.

Bănățenii au revenit în joc în minutul 67, când Nimely, atacantul trecut pe la Manchester City, a trimis cu capul după un corner executat de Goga.

Cu un sfert de oră înainte de final Pacar a marcat și el cu un șut în cross. Jenkins a majorat din diferență în prelungirile meciului, însă scorul final a fost în favoarea "lupilor galbeni".

Chiar dacă a câștigat, Petrolul rămâne ultima în play-out, cu 18 puncte, în timp ce ACS Poli Timișoara e o poziție mai sus și cu două puncte mai mult. Locul 6 care duce la barajul pentru rămânerea în Liga 1 e ocupat de FC Voluntari, care are 22 de puncte.

Timişoara a pierdut la Ploieşti, iar cele două sunt aproape de a repeta sezonul 1987/88, la finalul căruia Poli şi Petrolul au picat împreună în B.