România s-a impus în Finlanda şi așteaptă acum meciul decisiv cu Austria, hotărîtor pentru calificare

Publicat in Sport 07 Ianuarie 2016 958 ori
Google+ WhatsApp

Românii s-au temut de meciul din Finlanda. Știau că în 2014 au pierdut acolo.

Aseară, însă, elevii lui Aihan Omer și-au făcut un meci foarte ușor. De la 6-6 în minutul 12, România s-a distanțat la un incredibil 18-7 în minutul 28. Au fost minute de coșmar pentru gazde, care nu au putut face față unei echipe dezlănțuite. S-a terminat 34-21 pentru "tricolori", care vor întîlni Finlanda, la Baia Mare, pe 10 ianuarie, iar apoi va fi meciul decisiv cu Austria, pe 14 ianuarie.

Românii trebuie să bată atunci la mai mult de trei goluri diferență, după ce Austria a învins în tur cu 27-24. În meciul din Finlanda, pentru România au marcat Ghionea, 7 goluri, Csepreghi 6, Novanc 5, Sadoveac 5, Fenici 3, Onyejekwe 3, Stavrositu 2, Toma 1, Ramba 1, Bera.