Joc frumos în compania campioanei

Publicat in Sport 09 Noiembrie 2015 465 ori
Google+ WhatsApp

Tricolorul LMV Ploieşti – Tomis Constanţa 1:3 (21:25, 25:16, 19:25, 22:25)

Tricolorul LMV Ploieşti a întâlnit, aseară, pe teren propriu, formaţia campioană, Tomis Constanţa, într-un meci contând pentru etapa a III-a din Divizia A1, partidă supervizată chiar de preşedintele forului naţional, Gheorghe Vişan, din postura de observator.

Tricolorul LMV a început în formula standard: Rumpunen, Fl. Voinea, Aleksic, Josifov, Imhoff, Ghimeș (căpitan) – Călin (libero). Pe parcurs au mai intrat Someşan, Farcaș, Teotoc, Al. Voinea.

De partea cealaltă, antrenorul Martin Stoev a început cu Yordanov (căpitan), Ragin, Laza, Ananiev, Mitev, Pavel – Skundric (libero). Au mai jucat Gotch, Vologa, Stancu.

În primul set, Tricolorul LMV a început bine, luând un avantaj de trei puncte, 3:0, 5:2, Imhoff și Josifov punctând decisiv. Tomis a egalat la 5, iar echilibrul a continuat până spre cel de-al doilea time-out tehnic. Constănțenii s-au distanțat, scor 16:13, după care au menținut o diferență de trei-patru puncte până la final, Aleksic, Rumpunen și Imhoff păstrând gazdele în joc. Tomis, însă, s-a impus, cu scorul de 25:21.

Actul secund a fost la discreția gazdelor. După ce Tomis a început cu două puncte consecutive, Tricolorul LMV a preluat conducerea, scor 6:3. A urmat cel mai lung și spectaculos punct al întâlnirii, aplaudat la scenă deschisă de spectatorii care au umplut sala de la Complexul Sportiv „Tel George Junior”, chiar dacă a revenit oaspeților.

Ploieștenii nu au cedat, blocând eficient, prin Voinea și Josifov, și s-au desprins decisiv, la opt puncte, scor 18:10. Someșan, intrat în locul lui Rumpunen, Josifov, Imhoff și Voinea au punctat în ultima parte a setului, iar Tricolorul LMV egala situația la general, adjudecându-și setul secund cu 25:16.

În setul al treilea, Tomis s-a desprins la 6:3, 7:4, dar Tricolorul LMV a egalat la 8, prin jocul foarte bun al lui Ghimeș, Imhoff și Aleksic. Constănțenii s-au distanțat din nou, însă, la 13:9, după care au reușit să păstreze un ecart de patru-cinci puncte până spre final, când s-au desprins chiar mai mult, câștigând setul cu 25:19.

Actul al patrulea a fost cel mai echilibrat. Tomis a avut inițiativa în prima parte, până la 13:11. Din acel moment, gazdele au preluat conducerea, Josifov, Călin, Imhoff, Aleksic și Voinea conlucrând pentru ca Tricolorul LMV să intre în avantaj la al doilea time-out tehnic, scor 16:15.

De la 19:18, însă, oaspeții au revenit în frunte, printr-un parțial de 4:0, iar gazdele nu au mai putut să răstoarne situația, deși Rumpunen a adus câteva îndoieli în privința succesului constănțenilor. În cele din urmă, Tomis Constanța s-a impus cu 25:22, câștigând astfel toate punctele puse în joc, printr-o victorie cu 3:1 la general.

În celelalte partide ale etapei s-au înregistrat următoarele rezultate:

CS Unirea Dej – Banatul Caransebeș 0:3 (21:25, 24:26, 18:25)

SCM U Craiova – Arcada Galați 3:2 (25:20, 20:25, 24:26, 25:22, 15:12)

Știința Explorări Baia Mare – VCM LPS Piatra Neamț 3:0 (27:25, 25:21, 25:17)

CSM București – Dinamo București 3:0 (25:20, 25:16, 26:24)

Meciul ACS Volei Municipal Zalău – CS „U” Cluj este programat în această seară, de la ora 18:00.

sursa: tricolorullmvploiesti