Meci mic, rezultat mare, calificare uriașă!

Publicat in Sport 04 Decembrie 2014 1547 ori
Google+ WhatsApp

ASA Tg. Mureș – Petrolul 0-1 (0-0)

Petrolul s-a calificat în semifinalele Cupei României-Timişoreana după ce a învins, în această seară, în deplasare, cu scorul de 1-0 (0-0), echipa ASA Târgu Mureş, în sferturile de finală ale competiţiei.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Albin, în minutul 88, cu un şut de la aproximativ 10 metri, după ce mingea șutată de Teixeira a fost respinsă iniţial de Stăncioiu.

Cele două echipe au evoluat în următoarele distribuții:

ASA Târgu Mureş: Stăncioiu - Sepsi, Constantin, Bejan, Feussi - Gorobsov (Axente '89), Mureşan - Voiculeţ, Goga (Bumba '64), Hora - Henrique (Amauri 81). Antrenor: Cristian Pustai.

Petrolul: Pecanha - Alcenat, Ipsa, Satli, Beţa - Filip, De Lucas - Nepomuceno (Mustivar '75), Albin (Peteleu '90+2), Teixeira - Tamuz (Astafei '80). Antrenor: Gheorghe Mulţescu.

Au primit cartonaşe galbene: Sepsi '31, Constantin '55/ Tamuz '3, De Lucas '53

Meciul a fost arbitrat de Ovidiu Haţegan, ajutat de asistenţii Aurel Oniţa şi Mircea Grigoriu. Arbitru de rezervă a fost Cătălin Popa, iar observatori Marian Salomir şi Aurel Ionescu.

Observatorii  jocului au fost Aurel Ionescu (București), Marian Salomir (Cluj)

Petrolul a fost peste mureșeni doar în primele 30 de minute, ulterior partida echilibrându-se. În mitanul secund am asistat la două mari ocazii de gol ale gazdelor – Gorobsov (60) și Voiculeț (69) - de fiecare dată mingea lovind bara! La rândul lor, “lupii” au avut două mari oportunități de a deschide scorul dar Filip (62) și Astafei (80) au șutat greșit, cu piciorul stâng, în afara cadrului porții, de la numai câțiva metri!

Jucătorul meciului a fost Filipe Teixeira care, chiar dacă a păcătuit de destule ori ținând excesiv de balon, a oferit și destulă cursivitate fazelor de atac, apărând de foarte multe ori și în apropierea propriului careu, la deposedare. Iar Albin, care nu a făcut un joc deloc strălucit, a explodat exact când trebuia, reușita sa din minutul 88 îndoliind asistența mureșenilor prezenți în tribune. Pentru că, în peluza lor, fanii Petrolului deja jubilau!