"Bufnitele" Activului au mai luat un punct

Publicat in Sport 18 Februarie 2021 276 ori
Google+ WhatsApp

Duelul din subsolul clsamentului Ligii Naţionale de handbal feminin, Activ-Galaţi, s-a încheiat 25-25. Fiecare echipă a luat câte un punct, însă această zestre nu le ajută prea mult pe "bufniţele" Activului. Ele şi-ar fi dorit victoria în condiţiile în care sunt implicate în lupta pentru evitarea retrogradării. Prima parte a înfruntării găzduite de Sala Sporturilor din Sfântu Gheorghe a aparţinut gălăţencelor care au terminat repriza cu un avans de trei goluri.

În partea secundă, "bufnițele" și-au mai îmbunătățit jocul, mai ales în defensivă, și asta a contat pe parcursul reprizei decisive. Pe final de joc, ambele echipe au avut atacul victoriei în ultimul minut. Mai intâi, Cristina Crețu, de la Activ, a călcat semicercul apoi, gălățeanca Patricia Vizitiu n-a putut-o învinge pe Ana Maria Inculeț. Crețu a fost cea mai bună marcatoare a meciului, cu 8 goluri.

Diana Lăscăteu:,,A fost un meci foarte strans, un meci greu. Ne doream foarte mult sa obtinem victoria insa atata s-a putut astazi. Trebuia sa fim mai concentrate, dar cred ca am facut o figura frumoasa."

Florin Ciupitu:,,Este un scor echitabil avand in vedere ca ambele echipe si-au dorit victoria. A fost un meci cu mari ambitii, noi ne-am descurcat de minune tinand cont ca am intalnit o echipa cu experienta si cu mare traditie in handbalul romanesc."

Activa Prahova Ploiesti – CSM Galati 25-25 (10-13)

Activ: Inculeț, Paraschiv – Crețu 8, Șerban 4, Florea (foto) 4, I. Leuștean 4, Bucă 2, Mureș 1, Panaite 1, Beșleagă 1, V. Leuștean, Lăscăteu. Antrenor: Florin Ciupitu.

Galați: Anghel, Caragea, Micu – Cioaric 7, Vizitiu 6, Andrița 3, Sheiko 3, Conache 3, Bokaric 2, Lopătaru 1, Marcu. Antrenor: Alexandrina Soare. După acest meci, Activul ocupă locul 14, penultimul din Liga Florilor, cu 5 puncte, în timp ce Galaţiul se află pe 12, cu 7 puncte.