Moldovan a testat o formulă restrânsă

Publicat in Sport 21 Ianuarie 2021 401 ori
Google+ WhatsApp

Petrolul a câștigat primul test din stagiul montan. Pe terenul sintetic de la Târlungeni, formația petrolistă s-a impus cu 2-0 în fața echipei de Liga a 3-a, Popești Leordeni. Ambele goluri s-au dat în prima repriză, marcatori Vali Balint și Saim Tudor. Atacantul Balint pare să-și fi regăsit drumul spre gol. Până acum, el a marcat de trei ori în meciurile din această iarnă, golul cu Popești și "dubla" cu Plopeni.

Principalul Viorel Moldovan a jucat cu o formulă restrânsă având în vedere că echipa sa va evolua, mâine și poimâine, în alte două jocuri de verificare: Cebotari - Olaru, Mondragon, Lică, Manolache - V. Bogdan, Mitrea, Ekollo, S. Tudor - Bratu - Balint. Pe parcursul reprizei secunde au mai intrat fundașul Vali Țicu și atacantul Mihai Constantinescu.

Mâine, alți fotbaliști ai Petrolului vor avea ocazia să joace în amicalul cu Dunărea Călărași. Altfel, clubul petrolist a ajuns la un acord de reziliere a contractului și cu fundașul Andrei Răuță. Sosit la începutul anului trecut la Petrolul, jucătorul a bifat, pe parcursul ultimelor două sezoane, 16 prezențe oficiale în tricoul galben-albastru, având și un gol marcat. Este o nouă reziliere a clubului ploieștean după despărțirile de Poelmans și Belleck.