Elita este tot la Viitorul!

Publicat in Sport 03 August 2020 213 ori
Google+ WhatsApp

FC Viitorul este campioana Ligii Elitelor U19, sezonul 2019/2020! Echipa constănțenă a revenit după ce Dinamo a condus cu 2-0 la pauză și s-a impus la loviturile de departajare! FC Viitorul este campioana Ligii Elitelor pentru a treia oară la rând, urmând să reprezinte România în Youth League, echivalentul Ligii Campionilor pentru juniori U19.

Dinamo a condus la pauză cu 2-0, după reușitele lui Diniță și Florescu. În repriza a doua, Viitorul i-a trimis însă în teren pe Pitu și Munteanu, jucători cu experiența Ligii 1. Grosu a reușit să reducă din diferență, iar Viitorul a avut șansa egalării cu 15 minute înainte de final, însă Grameni a șutat alături. Când se părea că dinamoviștii vor fi campioni, Munteanu a egalat și câștigătoarea s-a decis la loviturile de departajare.

Au marcat de la punctul cu var: Borcea, Geamănă, Floarea, pentru Dinamo, respectiv Munteanu, Grameni, Pitu, Georgescu, pentru Viitorul. Cei care au ratat au fost Stan și Mitran de la Dinamo și Dănuleasa de la Viitorul. Jucătorul finalei a fost ales Louis Munteanu de la FC Viitorul. În partidele din semifinale, disputate sâmbătă, 1 august, la Mogoșoaia și Buftea, Viitorul Constanța și Dinamo au reușit să se impună în fața lui CFR Cluj, respectiv UTA Arad. Sursa:frf.ro