Cea mai buna clasare de la infiintare!

Publicat in Sport 29 Noiembrie 2019 614 ori
Google+ WhatsApp

Recent, pe terenul Bazei Sportive Kiru Sport, MFC Ploiesti a intalnit, in cadrul ultimei etape a turului de campionat a Ligii A de Minifotbal din Prahova, lanterna roșie, Saavi Sport. Intalnirea s-a terminat cu un scor de tenis in favoarea gruparii MFC-iste. Prima repriza a debutat cum nu se putea mai bine pentru galben-negrii lui Gabriel Georgescu, care au deschis scorul prin golgheterul echipei, Alexandru Crăciun, la capatul unui contraatac fulger. Dupa putin timp, MFC isi dubleaza avantajul prin Danut Iancu, acesta fiind urmat de Alin Marcu, iar scorul pauzei a fost stabilit de acealasi Iancu care a inscris cu calcaiul, gasit bine de pasa lui Eugen Rudaru.

Repriza secunda ii gaseste pe galben-negrii mult mai relaxati pana in momentul in care Sergiu Ivan înscrie pentru Saavi. Vazand reactia adversarilor de dupa pauza, antrenorul MFC-ului ii reintroduce in teren pe Marcu si Rudaru, cei care inscriu, stabilind scorul final la 6-1. Trupa ploiesteana termina astfel turul campionatului pe locul 3 al Ligii A cu 31 de puncte, la un punct de locul 2, Petrolul 95 si la doua puncte de liderul Chedra Tax, acestia avand un meci mai putin. La jumatatea drumului, MFC Ploiești are un bilant de 10 victorii, 1 egal si 2 infrangeri, cu un golaveraj de 55 goluri marcate di 31 goluri primite, avand cel mai bun parcurs in campionat de la infiintare si pana in prezent! Pentru MFC Ploiesti urmează meciul din etapa 14, prima etapa din retur, care se va desfasura saptamana viitoare!