De ce ţi-e frica, nu scapi!

Publicat in Sport 11 Aprilie 2019 830 ori
Google+ WhatsApp

Lui Mulțescu de ce i-a fost frică nu a scăpat. Antrenorul Petrolului era foarte îngrijorat, înainte de partida cu FC Argeș, pentru că trebuia să formeze un ax central defensiv improvizat și trupa oaspete juca fără presiune. Ambele temeri s-au adeverit, greșeli la ambele goluri primite și trupa piteșteană a jucat surprinzător de bine față de alte jocuri. În plus, aceștia au dovedit o bucurie exagerată în timpul jocului, dar și la final. Mulțescu a fost învins după doar două meciuri și Petrolul trece de la extaz la agonie.

Petrolul-FC Argeș a fost și o dispută în care prima trupă a rămas cu ocaziile în timp ce cealaltă a plecat cu toate punctele. Conform oamenilor din staff-ul tehnic petrolist, echipa a vrut să tranșeze jocul din prima repriză pentru că se știa că va pica fizic în repriza a doua, după consumul cu U Cluj și deplasarea de la Bacău. Atacantul Buhăescu a deschis scorul și la 6 minute distanță petroliștii au revenit prin Moldoveanu. Însă tot el dar și alți coechipieri s-au întrecut în ratări astfel că s-a intrat cu 1-1 la cabine. Pauza nu a fost un sfetnic bun și căzuți fizic, petroliștii "au trăit" doar din șutul lui Țigănașu. În schimb, piteștenii au profitat de o altă greșeală în defensiva ploieșteană și au rămas cu toate punctele datorită unui gol spectaculos, înscris de Barbu, fiul fostului atacant Jean Barbu. Atitudinea argeșenilor i-a deranjat pe fanii și jucătorii Petrolului aceștia reproșăndu-le oaspeților că în alte meciuri nu au avut același randament.

După prima înfrângere pe “Ilie Oană” şi cea de-a şasea stagională, Petrolul ajunge, din nou, în afara podiumului, ocupând, acum, poziţia a patra, la opt puncte distanţă de liderul Academica Clinceni, şi la o singură lungime în spatele lui “U” Cluj şi Chindia Târgovişte. Pentru formaţia ploieşteană urmează, acum, două deplasări, mai întâi la Oradea (duminică, 14 aprilie, ora 14.00) şi, apoi, la Mioveni (marţi, 23 aprilie, ora 19.30).

Sergiu Arnăutu:'' Am pierdut trei puncte foarte importante mai ales ca veneam dupa doua victorii care ne propulsasera in clasament. Nu avem ce face, trebuie sa luptam in continuare si sa nu cedam sub nici o forma! Am fost nervos pentru ca atitudinea lor nu am vazut-o si in alte meciuri. Au venit aici si din primul minut parca trageau de timp si si-au dat viata. Ne asteptam la asa ceva, am fost pregatiti, dar din pacate nu ne-a iesit."

Marius Chindriș:''Din pacate, am inceput meciul prost primind gol la acea faza. Dupa care am avut o atitudine buna si am reusit sa egalam. Cred ca am avut si ghinion deoarece am avut cateva ocazii bune sa inscriem si sa ne facem meciul usor. Din pacate nu s-a intamplat asa, am inceput repriza a doua slab, am luat un gol pe greaseala si care ne-a bulversat. Nu avem ce face, trebuie sa ridicam capul si sa mergem inainte. Daca am fi materializat sansele avute nu mai discutam acum de atitudinea Argesului."

Gheorghe Mulţescu:''Este adevarat ca aceasta infrangere a venit devreme pentru mine. Am anticipat-o insa nu ma gandeam ca vom pune si noi umarul la infrangere. Am facut greseli, greseli mari! Nu ai voie sa primesti asemenea goluri. Absentele din aparare ne-au costat foarte mult. Iar in atac am avut un joc consistent 40 de minute, cu ocazii, ritm, insa noi le-am irosit si ei au marcat cam ce au avut. Acum este in pericol si locul de baraj dar trebuie sa luptam in continuare."

Constantin Barbu:''Am venit convinsi ca vom scoate un rezultat bun si suntem fericiti ca am reusit. Nu ma intereseaza ce spune lumea din tribune. Noi ne dam viata pe teren, indiferent de adversar. Daca am jucat prost cu Chindia a fost o pura intamplare!" Sursa foto:sportpictures.eu/fcpetrolul.ro