O singura victorie, dar cea mai importanta

Publicat in Sport 11 Februarie 2019 276 ori
Google+ WhatsApp

Singura victorie a week-end-ului handbalistic de la CSM Ploiesti a venit din partea baietilor de la juniori 1. Ei au jucat duminica, dupa pranz, la Brăila, in etapa a 2-a a Grupei Valoare 1. Handbalistii lui Silviu Stănescu au obtinut cea de a doua victorie consecutiva in deplasare, una foarte importanta avand in vedere obiectivul la acest nivel. Prima repriza a fost cu momente bune si momente slabe, ceea ce a dus la un scor-surpriza la pauza: 13-11 pentru gazde. Dupa reluare, Mereu si colegii au egalat rapid, apoi s-a mers echilibrat pina la un moment dat, dupa care au venit cinci goluri ploiestene si desprinderea s-a dovedit decisiva in stabilirea invingatoarei. Stănescu i-a folosit in aceasta partida pe: M. Oprea, Ad. Tănăsescu – N. Nicolae (6 goluri), A. Militaru (5), I. Mereu (3), D. Rudai (3), Al. Pop (2), G. Paraschiv (2), M. Iorga (1), V. Alici (1), P. Bucur (1), V. Bucuroiu (1), R. Pantazi (1), C. Albu şi I. Mirică.

Succesul mentine gruparea ploiesteana in fruntea ierarhiei, 4 puncte, la egalitate cu LPS Suceava, dar despartite de golaveraj, favorabil moldovenilor. Ca si la juniorii 2 si 3, si in campionatul juniorilor 1 urmeaza o perioada de pauza, urmatorul meci din Grupa Valoare 1 fiind cel de pe 3 martie, din Sala „Olimpia”, cu AHC Dobrogea Sud Constanţa. Tot cei mai mari handbalisti ai CSM-ului au pierdut, vineri,în Divizia A, in fata principalei favorite a Seriei B la promovarea in Liga Nationala, CSM Alexandria. Avand in fata o formatie in care se regasesc cinci handbalisti cu experienta Ligii Nationale – Hoinaru, Niţu, Stan, Săulescu şi Dinescu – baietii lui Stanescu au reusit sa tina ritmul doar in primele minute dupa care oaspetii au controlat jocul. si s-au impus fara probleme: 26-37 (9-19). In etapa a 4-a a celui de-al doilea tur, practic runda a 18-a a sezonului, CSM Ploiesti va juca, sambata, in deplasare, cu CSM Medgidia.

Primii din handbalistii ploiestei care au evoluat au fost juniorii 2, in etapa a 2-a a Grupei Valoare 4. Sportivii pregatiti de Gheorghe Puia au cedat, pe teren propriu, in fata celor de la CSŞ Dinamo Braşov, scor 31-34 (16-19). Urmatorul meci oficial il vor disputa pe 2 martie, in deplasare, cu AHC Potaissa Turda. Juniorii 3 au evoluat duminica, in Sala Olimpia si au pierdut cu 34-40 (16-20) disputa cu CSŞ Ploieşti, contand pentru etapa a 2-a a Grupei Speranta 2. Elevii lui Puia joaca in runda urmatoare la ACS Fortuna Bucureşti, meciul fiind programat pe data de 3 martie. Echipa de handbal junioare 3 va avea programate doua partide in aceasta saptamana: miercuri, de la 17.30, in deplasare, cu CSO Mizil, si sambata, pe teren propriu, cu CSM Râmnicu Sărat. Fetele pregatite de Robert Comendant ocupa locul al 2-lea in Seria D, cu 14 victorii si doar doua infrangeri. Sursa:csmploiesti.ro