Sebastian Ghiță răspunde tranșant despre o revenire în PSD și dezvăluie singura condiție pe care o impune. Cum va vota pentru noul Guvern

Publicat in Politica 09 Decembrie 2014 1213 ori
Google+ WhatsApp
Sebastian Ghiță răspunde tranșant despre o revenire în PSD și dezvăluie singura condiție pe care o impune. Cum va vota pentru noul Guvern
Sebastian Ghiță răspunde tranșant despre o revenire în PSD și dezvăluie singura condiție pe care o impune. Cum va vota pentru noul Guvern

Deputatul Sebastian Ghiță a vorbit într-un interviu acordat jurnaliștilor de la Adevarul Live despre o revenire în PSD, impunând totuși o serie de condiții peste care nu poate trece.

”Cât timp PSD va fi cu Ion Iliescu sau președintele PSD va sta la dreapta tatălui și va curge acuzații de corupție voi sta departe de PSD”, a punctat tranșant Sebastian Ghiță.

”Cu siguranță voi vota un nou Guvern Victor Ponta. Poate Guvernul în sfârșit să fie unul profi”, a precizat deputatul PSD.

Întrebat de construcția politică pe care a anunțat că intenționeze să o demareze în perioada imediat următoare, Ghiță a precizat că a primit un feedback pozitiv cu privire la acest demers.

”Nu va ascund ca sunt uimit de oamenii care îmi dau mesaje: ne place ideea, vrem si noi, foarte buna ideea. Nu e un partid, e o miscare.

Sa lasam PSD si pe Victor Ponta sa isi faca treaba si sa ne vedem altii de alte lucruri. Sunt oameni care au diverse idei si viziuni, dar nu voi fi eu cel care incurajeaza sau aduna parlamentari din PSD sa se consitutie vreun grup. Vor veni noi momente sa candideze. Eu ma lupt sa duc acest proiect inainte. Nu cred ca să aducem acum oameni din PSD e solutia.

Tinerii au fost receptivi la ideea ca intre 18 si 35 de ani convingem oamenii sa intre intr-o miscare politica. (…) La club a fost o chestiune dubla: au fost toti cei care au lucrat, tinerii, la campania domnului Ponta, moderatori de forumuri, sa vina la Bucuresti ca nu ne vazusem toti, sa ne plangem pe umeri ca am pierdut si sa le propunem ceva. Cert este ca aproape 18.000 de oameni din tara bine distribuiti au lucrat impreuna cu noi si toti tineri. Acea structura, acest facebook exista si ii pacat sa ii lasam”, a explicat deputatul Sebastian Ghiță.

Cu privire la momentul în care s-a cunocut cu Victor Ponta, Ghiță a dezvăluit că acest lucru s-a întâmplat în 2005.

”În 2005, a venit la meciurile de baschet ale echipei noastre și Victor Ponta, fără să ne cunoască, s-a dus în Parlament și a transmis felicitari echipei noastre. Apoi l-am tot invitat la meciurile echipei noastre și ne-am cunoscut din ce în ce mai bine. Restul poveștii o cunoașteți”, a punctat Ghiță.

Admin.A

www.PH-online.ro a fost înfiintat în 2008, ca prim cotidian online al Prahovei. De atunci, publicatia Ph-online.ro se pozitioneaza pe primul  loc in topul celor mai citite ziare online ale Prahovei, conform Trafic.ro, inregistrand peste 1.000.000 de afisari ale stirilor, in fiecare luna.
Daca ai surprins ceva interesant in localitatea ta, trimite-ne povestea insotita de imagini pe adresa de
Contact:
 mail-office 

Acest site foloseste cookie. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.