Informații de ultimă oră: Pensiile ar putea fi înghețate anul viitor!
Antena 3 a obținut informații cu privire la ce se va întâmpla cu pensiile anul următor. Guvernul are în discuție în această perioadă 2 variante.
Prima variantă luată în calcul de Guvernul Orban ar fi înghețarea pensiilor în anul 2021.
A doua variantă, spun sursele, confirmată de altfel și de consilierul premierului, este ca punctul de pensie să crească în 2 tranșe, la fel ca în cazul alocațiilor, astfel:
- creșterea cu 10% - 15% în 2021
- creșterea cu 10% - 15% în 2022
Cu alte cuvinte, dacă acum punctul de pensie este de 1,442 lei, dacă va crește cu 10%-15% (în 2021), atunci punctul de pensie va ajunge la 1,586 lei, respectiv 1,658 lei.
Concret, un pensionar care are, de exemplu, 0,7 puncte de pensie, are acum o pensie de 1,008 lei/lună.
În cazul scenariului 1, în care pensiile ar îngheța, acesta ar rămâne cu 1,008 lei.
Dacă Guvernul ar opta pentru scenariul 2, și punctul de pensie ar crește cu 10%-15%, atunci pensia va crește până la 1,100 lei/lună, respectiv 1,160 lei/lună. Acesta va primi astfel în plus între 92 de lei/ lună și 152 lei/lună.
Documente utile
Admin.A

www.PH-online.ro a fost înfiintat în 2008, ca prim cotidian online al Prahovei. De atunci, publicatia Ph-online.ro se pozitioneaza pe primul loc in topul celor mai citite ziare online ale Prahovei, conform Trafic.ro, inregistrand peste 1.000.000 de afisari ale stirilor, in fiecare luna.
Daca ai surprins ceva interesant in localitatea ta, trimite-ne povestea insotita de imagini pe adresa de
Contact:
Ultimele articole adaugate de Admin.A
-
Mesajul senatorului PSD Prahova Radu Oprea pentru "incompetentul ministru al Economiei"
-
Judecătoarea Adriana Stoicescu: Vom fi toți la muncă la noul canal, burdusiți de dosare penale, spre gloria și mărirea noii Religii
-
SURSE: Noua ORGANIGRAMA de la Consiliul Judetean Prahova. Aproape 100 de oameni vor fi dati afara