stiri prahova

9 celeb

MIB


Joi, 03 June 2010 08:36

Campina, din nou peste Ploiesti - Cum va arata Parcul Muscel - GALERIE FOTO

Scris de 

Verdeaţă cât vezi cu ochii, plante şi păsări exotice, un teatru de vară, fântâni arteziene, restaurante, labirint, gelaterie, patinoar, foişoare, 160 de locuri de parcare, terenuri de minifotbal, handbal şi baschet, prevăzute cu tribune, vestiare şi duşuri, mese de tenis, pistă de biciclete şi pistă de role cu centru de închirieri, plus locuri de joacă pentru copii  - aşa va arăta zona Muscel din Câmpina, după ce firma Soceram, care a preluat prin concesiune un teren de 8,5 hectare, va termina amenajarea unui parc destinat locuitorilor oraşului Câmpina. Investiţia este estimată de surse apropiate companiei la circa 4 milioane de euro, bani ce vor fi amortizaţi în maxim 5 ani, prin închirierea şi exploatarea spaţiilor comerciale şi de servicii.

 

Şi oraşul Câmpina are de câştigat: 50.000 de euro redevenţă anuală, plus un loc de relaxare cum nu găseşti decât la Timişoara sau Cluj. Nu mai amintesc aici câştigul politic al lui Horia Tiseanu, primarul care reuşeşte să-l pună într-un con de umbră pe "fratele mai mare" de la Ploieşti la toate categoriile la care poate fi evaluat un primar. Ca şi Andrei Volosevici, Horia Tiseanu este membru PDL şi are consiliul local de partea lui. În consiliu s-a luat decizia concesionării terenului de pe platoul Muscel, ameninţat cu lotizarea de cererile de recostituire a drepturilor de proprietate ale localnicilor. "Mai bine îl facem parc decât să-l vedem ogor", au spus consilierii locali, care au aprobat cererea firmei Soceram.

 

Firma Soceram îi aparţine omului de afaceri Mihai Anastasescu, care deţine grupul de firme Metaleuroest (top 300 Capital - top 500 Forbes 2009). Piatra de temelie a grupului este Metaleuroest SRL Campina, care deţine 72% din actiunile Neptun Campina şi 80% din Elsid Titu, care, la rândul ei, controlează pachetul majoritar la producatorul de materiale de constructii Soceram Bucuresti. Tot în jurul Metaeuroest gravitează Neptun Trading, Forja Neptun, Neptun Construct, Rhofos Group, Stok Metal, Fontec, Fishing Tour, Ectadvertising, Agroinvest. 

 

Mihai Anastasescu este considerat cel mai bogat prahovean şi nominalizat la Prahoveanul Anului, categoria Antreprenori: http://www.ph-online.ro/prahoveanul-anului  

Citit de 1552 ori
Bogdan Stoica

Bogdan Stoica: sunt fondatorul acestui site, care se doreşte o oglindă a interesului public, aşa cum este el manifestat de cititorii noştri. Nu conduc, ci susţin o echipă de scriitori, care au libertatea de a scrie orice doresc. Nu aprobăm comentariile critice lăsate sub protecţia anonimatului. Dacă ai o opinie, ia decizia curajoasă de a semna cu numele tău un articol pe tema asta. 

Facebook fac / Twitter fol

Website: www.ph-online.ro/blogul-lui-fido

1 Comment

  • Comment Link alex Joi, 03 June 2010 15:46 posted by alex

    Ganditi-va cat material de presa v-ar da primarul Ploiestiului daca ar concesiona unei firme vreo nu stiu cate ha de teren in Ploiesti pentru nu stiu ce proiect. Cred ca tu si cu Patraru ati face spume la gura pe la TV referitor la asa ceva.....ce-ar fi de voi.....!!!!

Lasati un comentariu pentru acest articol

imagine
imagine
imagine
imagine
imagine
imagine
imagine
imagine
imagine
imagine
imagine
imagine
imagine
imagine

Ultimele articole

  •