Şoferilor români li se pregăteşte o surpriză. Poliţia Română şi-a dotat mai multe maşini cu sisteme performante de monitorizare video şi audio. Sistemul este deja aplicat şi folosit cu succes în Statele Unite. În momentul în care şoferul este oprit de poliţist, toată discuţia va fi înregistrată şi audio, nu numai video ca până acum, iar participanţii la trafic cu un comportament recalcitrant vor fi astfel descurajaţi. Deocamdata, politia din Prahova nu detine un astfel de sistem pe nici una dintre masinile Politiei Rutiere, potrivit Ralucai Brezeanu, purtator de cuvant al IPJ Prahova. Un astfel de sistem audio-video costă 4.000 de euro.
Noul dispozitiv va duce la eliminarea şpăgilor pentru că sistemul monitorizează audio, iar discuţia dintre poliţist şi participantul la trafic este înregistrată şi poate fi ascultată oricând de superiorii agentului. Şeful Poliţiei Rutiere, Lucian Diniţă, a declarat pentru România TV că noul sistem "va mai limita din comentariile contravenienţilor atunci când săvârşesc o abatere de la regulile rutiere şi de fiecare dată merg pe regula nu este adevărat". "Pe de altă parte, vom elimina discuţiile interminabile, neprincipiale, la un moment dat, între contravenient şi poliţist", a mai spus Dinita. Au fost montate 10 astfel de sisteme pe autostradă şi pe DN 7. A fost ales DN 7 pentru că este unul dintre drumurile cu cele mai multe probleme înregistrate în 2011. Drumul are numeroase puncte periculoase, iar majoritatea evenimentelor rutiere a avut loc din cauza depăşirilor neregulamentare, ca urmare a neacordării de prioritate sau a nerespectării regimului legal de viteză.
"În momentul în care un şofer contravenient este oprit i se va comunica faptul că abaterea a fost înregistrată, iar discuţia între contravenient şi poliţist este înregistrată audio. Sistemul a fost conceput ca, la momentul la care poliţistul pune în funcţiune sistemele luminoase şi acustice, automat camera să intre în funcţiune şi să rămână în funcţiune pe tot cursul constatării abaterii, întocmirii documentaţiei şi înmânării documentelor legale către contravenient. Toată discuţia dintre poliţist şi contravenient este memorată într-un card, care ulterior se descarcă într-un calculator al Poliţiei Rutiere. Practic, este o extensie de microfon care, ca rază de acţiune, înregistrează până la 300 de metri", a precizat comisarul şef Lucian Diniţă.





















