- O patrulă de siguranţă publică din cadrul Poliţiei Oraşului Boldeşti–Scăeni, a efectuat ieri semnal regulamentar de oprire unui taxi care se deplasa pe str. Calea Unirii din localitate. Conducătorul autoturismului nu a oprit la semnalul regulamentar al agentului de poliţie, continuându-şi deplasarea pe D.J. 323. Poliţiştii au plecat în urmărirea lui, acesta oprind la un moment dat şi încercând să fugă. Suspectul a fost imobilizat şi condus la sediul poliţiei, unde s-a stabilit că se numeşte G. Silviu, şi locuieşte în Boldeşti-Scăeni. Întrucât emana halenă alcoolică, el a fost testat cu aparatul etilotest rezultatul fiind de 0,83 mg/l alcool pur în aerul expirat. A fost condus la Spitalul Judeţean de Urgenţe Ploieşti unde i-au fost recoltate probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei, totodată fiindu-i întocmit dosar penal.
- Pe D.N. 1, în afara localităţii Băicoi, a fost oprită pentru control o autotutilitară înmatriculată în alt stat. Vericările au arătat că numerele de înmatriculare aparţin unui alt autoturism, semnalat ca fiind furat din Rusia la data de 8.11.2011. Cercetările sunt continuate de lucrătorii Compartimentului Trafic şi Furturi Auto, în vederea clarificării situaţiei.
- Poliţiştii Compartimentului D.N. 1 B au fost sesizaţi ieri despre faptul că un autoturism înmatriculat în alt stat a lovit bara de protecţie a unei pompe de alimentare dintr-o benzinărie, conducătorul auto părăsind locul faptei. Autoturismul implicat în incident a fost identificat la scurt timp, cercetările stabilind că bărbatul care îl condusese nu poseda permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule. În plus, acesta se afla în stare de ebrietate: 0.80 mg/l alcool pur în aerul expirat. Pentru toate aceste abateri, poliţiştii i-au întocmit dosar penal.
- P. Gheorghe a fost depistat ieri, în timp ce conducea un autoturism pe D.N. 1 B deşi prezenta o concentraţie de 0,75 mg/l alcool pur în aerul expirat. Conducătorului auto i-a fost întocmit dosar penal.
- Pe D.N. 1 A, în localitatea Gura Vitioarei, a fost depistat V. Victor, care conducea un autoturism şi depăşise viteza legală de deplasare. Cu ocazia controlului a rezultat faptul că autoturismul nu posedă poliţă de asigurare obligatorie pentru pagube materiale, fapt pentru care conducătorul auto a fost înştiinţat că va fi sancţionat contravenţional şi i se vor reţine certificatul şi plăcuţele de înmatriculare ale autoturismului. Conducătorul auto a devenit recalcitrant şi a plecat de la faţa locului abandonând atât documentele prezentate pentru control, cât şi autoturismul. El a fost sancţionat contravenţional pentru depăşirea vitezei legale în localitate, pentru lipsa asigurării obligatorii a autoturismului, precum şi pentru nerespectarea indicaţiilor şi dispoziţiilor poliţistului, totodată fiindu-i reţinut certificatul de înmatriculare, permisul de conducere şi retrase placuţele cu numărul de înmatriculare.
- C. Vasile a condus un autoturism pe strada Nucilor din Ploieşti, iar când a ajuns la intersecţia cu str. Spitalului, nu a respectat semnificaţia indicatorului ”OPRIRE” şi nu a acordat prioritate de trecere unui autotuturism care circula pe drumul prioritar, intrând în coliziune cu acesta. În urma accidentului a rezultat vatamarea corporală a lui C. Vasile şi a doi pasageri din autoturismul condus de el.
- În timp ce conducea un autoturism pe Bld. Republicii din Ploieşti, M. Adrian nu a păstrat o distanţă corespunzătoare în mers faţă de autoturismul care circula în faţa lui, intrând în coliziune cu acesta. În urma impactului, autoturismul a fost proiectat într-un altul, care se afla oprit în faţa lui. Din accident a rezultat vătămarea corporală a unuia dintre conducătorii auto implicaţi, nefiind necesară internarea. Din primele cercetări se pare ca vinovat de producerea accidentului se face M. Adrian, care nu a păstrat o distanţă corespunzătoare în mers faţă de autoturismul care circula în faţa lui.





















